Share

Informatii

Adresa : București, Str. Gramont 38

Email : redactiei@sportman.ro

Publicitate NEXT LEVEL EVENTS

E-mail: lucian.morteanu@nextlevelevents.ro

Telefon 0726 363 128

Ruben Amorim, gata să plece fără nicio pretenție financiară de la Manchester United, după eșecul din finala Europa League

După eșecul din finala Ligii Europa cu Tottenham (0-1), Ruben Amorim a transmis un mesaj puternic. Tehnicianul portughez al lui Manchester United a spus că se simte în continuare omul potrivit pentru postul de manager

Cu toate aceste Amorim a precizat că este dispus să plece fără nicio compensație financiară, dacă va fi considerat o problemă de către conducerea clubului.

”Sunt întotdeauna deschis, dacă membrii consiliului de administraţie şi fanii simt că nu sunt omul potrivit, voi pleca a doua zi, fără vreun cuvânt despre o eventuală compensație”, a declarat Amorim, citat de Reuters.

”Nu voi căuta scuze. E un moment în care e nevoie de credință”

Amorim a evitat să vină cu explicații sau justificări pentru prestația modestă a echipei:

”În acest moment, nu am de gând să stau aici să mă apăr, nu este stilul meu. Nu pot să o fac, este foarte greu pentru mine.”

”Nu am ce să le arăt fanilor. Nu voi spune: ‘Mă voi îmbunătăți, pentru că am aceste probleme’. În acest moment, e nevoie de puțină credință.”

Impact financiar uriaș: Manchester United ratează Liga Campionilor

Eliminarea din Europa League și ratarea unei poziții de top în Premier League (United e pe locul 16 cu un meci rămas de jucat) înseamnă pierderi financiare masive pentru club. Cofondatorul Ineos, Jim Ratcliffe, estima recent că participarea în Liga Campionilor aduce venituri între 80 și 100 de milioane de lire sterline.

Amorim rămâne încrezător: ”Am fost mai buni decât adversarii”

”Nu voi pleca, sunt foarte încrezător. Nu am jucat perfect, dar cred că am fost mai buni decât adversarii. În a doua repriză am încercat totul: am deschis fundașii, am centrat, am intrat în careu. Azi nu a fost ziua noastră”, a spus tehnicianul.

Îmbunătățiri vizibile, dar fără rezultate

Rugat să răspundă criticilor legate de o eventuală involuție sub comanda sa, Amorim a fost ferm:

”Nu sunt de acord că mergem înapoi. Da, am avut rezultate proaste, dar ne-am îmbunătățit în anumite zone. Am fost competitivi, doar că nu am marcat.”

Share

Top articles

Articole similare