Share

Informatii

Adresa : București, Str. Gramont 38

Email : redactiei@sportman.ro

Publicitate NEXT LEVEL EVENTS

E-mail: lucian.morteanu@nextlevelevents.ro

Telefon 0726 363 128

Mihaela Cambei obține trei medalii, una de aur și două de argint, la Mondialele din Norvegia

România are din nou motive de mândrie la haltere!

Mihaela Cambei, sportivă de la CS Dinamo, a urcat de trei ori pe podium la Campionatele Mondiale de seniori găzduite în Norvegia.

Aur pentru România

Cambei a dat lovitura în proba de smuls, unde a ridicat 94 kg și a obținut medalia de aur, aducând tricolorul pe prima poziție.

Dublu argint pentru dinamovistă

Rezultatele spectaculoase au continuat la aruncat, cu 114 kg ridicați, ceea ce i-a adus argintul. Tot medalia de argint a fost bifată și la total, unde s-a oprit la 208 kg.

Rezultatul are o semnificație specială: este prima competiție internațională pentru Mihaela Cambei la categoria 53 kg.

”Performanţă extraordinară în condiţiile în care este prima ei participare la noua categorie 53 kg!”, a transmis CS Dinamo pe pagina oficială de Facebook.

Rivala nord-coreeană, dublă campioană mondială

Celelalte două titluri mondiale, la aruncat și total, au fost adjudecate de sportiva nord-coreeană Hyon Gyong Kang, care a completat colecția cu argintul la smuls.

Share

Top articles

Articole similare