România are din nou motive de mândrie la haltere!
Mihaela Cambei, sportivă de la CS Dinamo, a urcat de trei ori pe podium la Campionatele Mondiale de seniori găzduite în Norvegia.
Aur pentru România
Cambei a dat lovitura în proba de smuls, unde a ridicat 94 kg și a obținut medalia de aur, aducând tricolorul pe prima poziție.
Dublu argint pentru dinamovistă
Rezultatele spectaculoase au continuat la aruncat, cu 114 kg ridicați, ceea ce i-a adus argintul. Tot medalia de argint a fost bifată și la total, unde s-a oprit la 208 kg.
Rezultatul are o semnificație specială: este prima competiție internațională pentru Mihaela Cambei la categoria 53 kg.
”Performanţă extraordinară în condiţiile în care este prima ei participare la noua categorie 53 kg!”, a transmis CS Dinamo pe pagina oficială de Facebook.
Rivala nord-coreeană, dublă campioană mondială
Celelalte două titluri mondiale, la aruncat și total, au fost adjudecate de sportiva nord-coreeană Hyon Gyong Kang, care a completat colecția cu argintul la smuls.


